Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

PROTOKÓŁ z L Sesji Rady Gminy Kobylanka odbytej w dniu 04 listopada 2010 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Kobylanka

PROTOKÓŁ
z L Sesji Rady Gminy Kobylanka
odbytej w dniu 04 listopada 2010 r.
w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Kobylanka


        Przewodnicząca Rady Gminy  Irena Rybarczyk o godz. 09.00 otworzyła L Sesję Rady Gminy Kobylanka.
Przewodnicząca Rady oświadczyła, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy  14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady Gminy wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające   na podejmowanie prawomocnych uchwał – lista obecności                zał. Nr 1.
Nieobecny radny Bronisław Tomoń.
W posiedzeniu  udział wzięli zaproszeni goście: Wicestarosta Stargardzki -  p. Tadeusz Szumski, przedstawiciel Parafii w Kobylance -  p. Wiesław Kachniarz, dyrektorzy szkół: p. Marzena Sikorska, p. Grażyna Wiśniowska, p. Mariusz Nosal /lista obecności w zał. Nr 2/    oraz przedstawiciele urzędu: wójt gminy   p. Andrzej Kaszubski, zastępca wójta   p. Tadeusz Lubert , sekretarz Gminy p. Jolanta Kazberuk oraz skarbnik p. Daniel Urbańczyk.
Ad. 2
Prezentacja  „Katalogu zabytków Powiatu Stargardzkiego” – Starosta Powiatu Stargardzkiego   oraz zaproszeni Goście.
Wicestarosta p. Tadeusz Szumski przedstawił historię i ideę powstania Katalogu Zabytków. Następnie zostały wręczone Katalogi zabytków dla przedstawicieli: Parafii w Kobylance, Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylance, Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylance oraz Zespołu Szkól Publicznych w Reptowie.
Została ogłoszona przerwa 5 min.
Ad. 3
Zatwierdzenie protokołu  z Sesji Rady Gminy z dnia  30.09.2010 r.  
Protokół z sesji Rady Gminy z dnia 30.09.2010 r. został  przyjęty jednogłośnie. W głosowaniu udział brało 14 radnych. Protokół został przyjęty /głosowanie imienne zał. Nr 3/.
Ad. 4
Debata nt. Oświaty w Gminie Kobylanka.
a) Informacja Wójta o stanie realizacji  zadań oświatowych Gminy Kobylanka w roku szkolnym 2009/2010.
Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Kobylanka w roku szkolnym 2009 /2010 została przekazana do radnych w materiałach w dniu 28.10.2010 r./zał. nr 4/.
Wójt Gminy poinformował, że powyższa informacja została przygotowana zgodnie z wytycznymi                    u zawartymi w Ustawie o systemie oświaty.  Poinformował o najważniejszych problemach jakie dotyczą szkół na terenie Gminy.
W Zespole Szkół Publicznych w Reptowie najpilniejszym działaniem jest remont dachu i nawierzchni podłogi w sali gimnastycznej.
W Szkole Podstawowej w Kobylance problem dotyczy konieczności jej rozbudowy. Istniejące klasy nie są przygotowane do tak dużej ilości dzieci. Rozważaliśmy wprowadzenie rejonizacji. Brane było pod uwagę, aby dzieci z terenu Morzyczyn – Zieleniewo kierować do Szkoły Podstawowej w Kunowie. Należy pomyśleć o remoncie szkoły w Kunowie. Aktualnie wyposażenie szkoły jest w 100%. Należałoby zaplanować remont dachu oraz pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.
Sprawa transportu do Szkoły Podstawowej w Kunowie została rozwiązana poprzez wykorzystanie autobusów MZK linii nr 5. Dzieci dojeżdżają w dogodnych godzinach, dzięki temu wcześniej są w domu. Jak również mogą korzystać z dojazdu na zajęcia pozalekcyjne. Korzystanie z transportu MZK polega na okazaniu legitymacji szkolnej. Koszt przewozu 1 dziecka wynosi dzienni 2 zł.
Prośba została skierowana do dyrektorów szkół, aby dzieci do szkół na terenie gminy były przyjmowane zgodnie z tzw. rejonizacją np. dzieci  z Bielkowa powinny uczęszczać do szkoły w Kobylance.
 Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie p. Mariusz Nosal przedstawił informację dotyczącą działalności szkoły. Dzieci biorą udział w zajęciach sportowych, m.in. w zajęciach karate, które odbywają się na terenie szkoły.  Realizowana jest  nauka pływania, która odbywa się na basenie w Stargardzie Szczec.. W zajęciach biorą udział dzieci z klas III ze wszystkich szkół na terenie Gminy. Zajęcia odbywają się poprzez włożony wkład własny Gminy, który polega na udostępnienie transportu przez Urząd Gminy.  Aktualnie odbywają się działania dotyczące wyboru patrona szkoły. Działania w tym temacie  zostały rozpoczęte w m-cu kwietniu. Aktualnie szkoła poszukuje sponsora na zakup sztandaru, którego koszt przedstawia się w wysokości od 6.000,00 do 7.000,00 zł.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylance p. Grażyna Wiśniowska przedstawiła informację dotyczącą działalności szkoły.  Szkoła w roku 2009/2010 miała wielu laureatów olimpiad na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Do  szkoły w Kobylance uczęszczają dzieci                z orzeczoną niepełnosprawnością np. afazją  czy chorobą asergera. Szkoła prowadzi dziennik elektroniczny.  Dodatkowo w klasach I-II odbywają się zajęcia - nauka pływania, które odbywają się na basenie w Stargardzie Szczec. Na terenie szkoły realizowane są różne programy.  Zostały rozpoczęte działania o zmianę patrona szkoły, gdyż dotychczasowy patron szkoły był patronem wszystkich szkół na terenie Gminy.  Szkoła została wyposażona w nowe boisko wielofunkcyjne, za które p. dyrektor złożyła podziękowanie.
Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Reptowie p. Marzena Sikorska przedstawiła informację dotyczącą działalności szkoły. Poprzez efektywną edukację, stale diagnozować, wykorzystywać programy komputerowe, projekty edukacyjne, stwarzać klasy dwujęzyczne, pracować z uczniem zdolnym, otaczać ucznia poradą logopedyczną i psychologiczną, organizować i uczestniczyć w różnych uroczystościach, dalsze doskonalenie zespołu nauczycielskiego, pozyskanie środków unijnych. Został wykonany remont korytarza, połatano dach. Zostały zwiększone godziny funkcjonowania świetlicy od 7.00-16.00. Zostały zwiększone ilości godzin zajęć pozalekcyjnych. Czwartek jest dniem wydłużonym. Drugi odwóz jest realizowany o godz. 16.00. Realizowana jest współpraca z Gminą Boizenburg. Wspólnie z wszystkimi dyrektorami szkól na terenie Gminy został wypracowany kalendarz imprez.
Za przedstawione osiągnięcia szkół, osiągnięcia dzieci, za kreatywność zostały złożone podziękowania przez Wójt Gminy p. Andrzeja Kaszubskiego  i Przewodniczącą Rady Gminy p. Irenę Rybarczyk.
Została ogłoszona przerwa 10 min.
Ad. 5
Sprawozdanie Wójta i informacja  o pracy  Urzędu Gminy  oraz  realizacji uchwał podjętych przez Radę.
Sprawozdanie o bieżącej pracy Wójta Gminy i działalności Urzędu Gminy w Kobylance oraz informację dotyczącą realizacji uchwał podjętych przez Radę złożył p. Andrzej Kaszubski – wójt Gminy.
Zbliżamy się do końca V kadencji samorządu terytorialnego w Polsce. To właśnie w maju bieżącego roku minęło 20 lat, gdy w gospodarce, w miejsce systemu centralnego sterowania, wprowadzano trudne reguły gospodarki rynkowej. Był to również ważny sygnał do tego, aby       w gminach mieszkańcy zorganizowali się i wybrali swoje władze (rady gmin i wójtów, burmistrzów, prezydentów), w celu samodzielnego rozwiązywania lokalnych potrzeb wspólnoty.  
Dzisiaj, w przededniu kolejnych wyborów samorządowych, zastanawiając się nad tym jak korzystamy z demokracji i jak zmieniła się nasza gmina w tym okresie, przedstawiam Państwu sprawozdanie z najważniejszych działań podjętych w mijającej kadencji. Moja rola w tym względzie jest szczególna, gdyż dzięki Państwa zaufaniu podejmuję decyzje, które mają wpływ na życie nas wszystkich.
Mijające cztery lata to ciągłe zmaganie ze zmieniającymi się przepisami prawa, bardzo utrudniającymi planowe działanie, jak również ze światowym kryzysem ekonomicznym, który nie omieszkał ominąć naszej gminy. Wszystko to przyczyniło się do pewnych opóźnień w działaniach inwestycyjnych jednak determinacja i upór w działaniu przyczyniły się do tego, że gmina cały czas się rozwija.
W związku z tym, chciałbym podkreślić, że moje zamierzenia i działania inwestycyjne były uzależnione przede wszystkim od możliwości ubiegania się, czy też pozyskiwania środków akcesyjnych z Unii Europejskiej. Rozumiem niezadowolenie niektórych mieszkańców naszej gminy z faktu, że nie realizujemy wszystkich ich oczekiwań. Zgadzam się także z tym, że                w niektórych miejscowościach naszej gminy mogło być zrobione dużo więcej. Takie sytuacje nie wynikają jednak ze złej woli lub też z niezrozumienia rzeczywistych potrzeb, są bowiem uzależnione od możliwości pozyskania środków od instytucji zewnętrznych. Uważam, że jest to działanie słuszne, ponieważ im więcej szans wykorzystamy i im więcej pieniędzy pozyskamy           z zewnątrz, tym więcej zrobimy strategicznych inwestycji na terenie naszej gminy, na które            w normalnych warunkach musielibyśmy czekać jeszcze przez parę lat. Inwestycje te w przyszłości powiększą dochody gminy. A potem, kiedy skończą się środki unijne, będzie nas stać na realizacje dalszych inwestycji - już ze środków własnych. Nie oznacza to wcale, że o kimś zapominam. Plany rozwoju dotyczą całej gminy, jednak ze względu na możliwości finansowe są rozłożone       w czasie. I właśnie czasu brakuje przede wszystkim gdyż, niespełna cztery lata to krótki okres, by przeprowadzić i ukończyć działania inwestycyjne. Biorąc to wszystko pod uwagę, utwierdzam się w przekonaniu, że kierunek i wizja rozwoju gminy są ze wszech miar słuszne. Wymaga to mnóstwa pracy, której nie widać i której nie da się zmierzyć, ocenić. Jest jednak ona niezbędna    w przygotowywaniu nowych rozwiązań i strategii, czy też w realizacji czasochłonnych ustawowych procedur.
Dla przejrzystej analizy podsumowanie najważniejszych działań organizacyjnych               i inwestycyjnych zrealizowanych na terenie naszej gminy przedstawię w działach:

INFRASTRUKTURA


Na przełomie roku zakończą się prace nad urzeczywistnieniem wizji Gminy i kierunków jej rozwoju poprzez przyjęcie Studium Zagospodarowania Przestrzennego, które zawiera w sobie miedzy innymi:
wyznaczone tereny pod rekreację i wypoczynek, osadnictwo mieszkaniowe                  i inwestycje o charakterze gospodarczym.
rozwiązania komunikacyjne (drogowe) dostosowane do powstających inwestycji           i w przyszłości prowadzące do zlikwidowania w dużej części niedogodności związanych, między innymi z ruchem samochodów ciężarowych.
rozwiązania wodno – kanalizacyjne po likwidacji oczyszczalni ścieków                      w Morzyczynie i budowie drugiej nitki ujęcia wody pitnej,
trwają prace nad Miejscowymi Planami Zagospodarowania przestrzennego dla obrębów geodezyjnych: Kobylanka, Jęczydół, Niedźwiedź, Morzyczyn.
Przebudowa dróg gminnych z gruntowych na asfaltowe:
Cisewo – Zieleniewo
Cisewo – skrzyżowanie do Wielichówka
Jęczydół – Bielkowo
Niedźwiedź – Motaniec
Motaniec – Reptowo (w trakcie realizacji)
Przebudowa ulic i chodników ulic i chodników w granicach administracyjnych miejscowości:
ul. Słoneczna, 3 Maja, Jana Pawła II, Bogurodzicy, Mickiewicza, Oświaty                  w Morzyczynie,
ul. Szczecińska (w porozumieniu z GDDKiA w Szczecinie) Ks. Głogowskiego, część Jeziornej, Chrobrego (wspólnie ze Starostwem)   i ul. 8 Marca w Kobylance.
skrzyżowanie drogi gminnej z wojewódzką w Bielkowie (wspólnie z RDW),
budowa odcinka ścieżki pieszo – rowerowej z osiedla Zalesie do ul. Szkolnej w Kobylance (wspólnie z RDW)
budowa ścieżki pieszo – rowerowej Motaniec – Zieleniewo (w realizacji)
Wprowadzenie mechanizmu mającego za zadanie systemowe utrzymanie przejezdności dróg gruntowych na terenie gminy.
Rozpoczęcie inwestycji budowy nowoczesnej sieci radiowego dostępu do Internetu (10 MB prędkość przesyłu) obejmującego 95 % obszaru gminy   w ramach programu likwidacji wykluczenia cyfrowego Gminy Kobylanka.

Drogi były priorytetem w tym okresie. Łącznie zainwestowano w różne kategorie dróg ponad 6.200.000 zł w tym około 2.200.000 zł pozyskano ze środków zewnętrznych. Na początku kadencji mieliśmy ponad 18 km dróg gminnych o nawierzchni gruntowej obecnie pozostało niespełna 10 km. Dodatkowo wykonano również blisko 3 km ulic i dróg wewnętrznych. Oczywiście wszyscy chcieliby mieć drogi asfaltowe i wszyscy na to zasługują. Jednak tak naprawdę dopiero w tej kadencji rozpoczęły się w naszej gminie inwestycje drogowe i w stosunku do możliwości finansowych zrobiliśmy bardzo dużo. Jeżeli podobne tempo inwestycyjne zostanie utrzymane przez kolejne 5 lat to wszystkie drogi gminne będą asfaltowe.

GOSPODARKA KOMUNALNA


Zakończono budowę kanalizacji w miejscowości Kobylanka.
Zrezygnowano z rozbudowy oczyszczalni ścieków w Morzyczynie z uwagi na bardzo restrykcyjne warunki jej rozbudowy i brak możliwości uzyskania pozwolenia wodno – prawnego na kolejne etapy jej rozbudowy ze względu na jej położenie w bezpośredniej strefie ochrony wód Jeziora Miedwie. W związku    z powyższym po blisko dwóch latach prac,            w ramach porozumienia z Gminą Stargard i Miastem Stargard Szczeciński, stworzono nowe projekty i złożono wniosek na sfinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.    We wrześniu br rozpoczęła się realizacja wspólnej inwestycji międzygminnej. Efektem jej będzie zrzut ścieków do oczyszczalni w Stargardzie Szczecińskim       i likwidacja oczyszczalni ścieków w Morzyczynie, Wierzchlądzie i Skalinie. Zakończenie prac zaplanowano na II kwartał 2011 roku. Dodatkowo, w ramach tej inwestycji skanalizowane zostaną na terenie naszej gminy miejscowości Kunowo  i Bielkowo. Niespodziewane problemy z oczyszczalnią ścieków były powodem spowolnienia inwestycji kanalizacyjnych.
Złożono wniosek na pozyskanie środków zewnętrznych na dokończenie kanalizacji                  w Reptowie.
Dobiegają końca prace gazyfikacyjne w miejscowościach Kunowo i Jęczydół. Inwestycja ta zamyka strategiczny obszar związany z gazyfikacją gminy.
Zakończono prace projektowe drugiego ujęcia wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Zelewie dla gminy Kobylanka.
Podłączono do gminnej sieci wodno – kanalizacyjnej osiedle Zielone w Kobylance.
Dwa razy w roku organizowany jest wywóz odpadów wielkogabarytowych.
Przebudowano i wyremontowano budynek Urzędu Gminy z myślą przewodnią podniesienia jakości obsługi mieszkańców i klientów oraz poprawę warunków pracy. Warto w tym miejscu podkreślić, że Gmina Kobylanka jako jedna z nielicznych w województwie zachodniopomorskim uzyskała Międzynarodowy Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2009, który przez cały czas będzie obligował nas do podnoszenie standardów obsługi.
Poprzez wprowadzenie systemowych rozwiązań uporządkowano gospodarkę mieszkaniową na terenie gminy. Efektem tych działań jest wybudowany budynek komunalny.
Skomunikowano ze Stargardem kolejne miejscowości – autobus linii „4” oprócz Kobylanki       i Morzyczyna obsługuje także Bielkowo i Jęczydół

Dotychczas na realizację inwestycji  wodno – kanalizacyjnych wydano 2 920 000 zł,         w realizacje następnego etapu tej inwestycji zaangażowane jest kolejne 4 000 000 zł. Prawie 2 200 000 zł kosztowało dokończenie gazyfikacji na terenie gminy, Na uporządkowanie gospodarki mieszkaniowej wydano ponad 1 400 000 zł.

OŚWIATA I WYCHOWANIE


Wprowadzono usamodzielnienie w zarządzaniu szkołami poprzez wyodrębnienie budżetów szkół z budżetu gminy i tym samym spowodowano pełnienie przez dyrektorów również funkcji menadżerskiej związanej z zarządzaniem obiektami zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Dzięki temu w większości naszych szkół wykonano kapitalne i bieżące remonty oraz wyposażano je w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne, co ma niewątpliwy wpływ na podniesienie warunków nauki dzieci i młodzieży oraz pracy nauczycieli.
Na terenie gminy realizowany jest program zajęć i opieki pozalekcyjnej dla dzieci                    i młodzieży mający na celu stwarzanie możliwości alternatywnego spędzania wolnego czasu     i tym samym przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Zajęcia odbywają się we wszystkich szkołach i świetlicach wiejskich w Morzyczynie, Bielkowie, Motańcu, Niedźwiedziu                 i Reptowie. Jedna ze świetlic prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym w ramach wyrównywania szans edukacyjnych.
Od lutego br. na terenie gminy działa przedszkole niepubliczne NUTKA.
Na terenie obiektu sportowego ORLIK w Reptowie w godzinach jego otwarcia prowadzone są zajęcia sportowe i sprawowana jest opieka nad dziećmi  i młodzieżą przez wykwalifikowanego trenera sportowego.
Programem szczepień przeciw HPV objęto wszystkie dziewczynki pierwszych klas gimnazjum z terenu gminy.

Na utrzymanie szkół gminnych wydaliśmy w mijającej kadencji ponad 14.400.000 zł. Subwencja oświatowa otrzymywana z budżety państwa wyniosła około 8.800.00 zł i w całości nie pokrywała nawet płac dla nauczycieli.

KULTURA , SPORT i TURYSTYKA


W lipcu 2007 roku zakończono budowę i oddano do użytkowania Promenadę nad Jeziorem Miedwie. Inwestycja ta stała się dużym wyzwaniem i przyczyniła się do rozwoju funkcji turystycznej gminy oraz rekreacji. Oddziałuje również na promocję gminy. Cykl imprez „Miedwiańskie Lato” otrzymał w roku ubiegłym nagrodę Marszałka Województwa za produkt turystyczny promujący region.
Gminny Ośrodek Kultury, oprócz normalnej pracy związanej z prowadzeniem zespołów dziecięcych, młodzieżowych, ludowych i kół zainteresowań, pracuje również intensywnie         w wakacje szczególnie przy organizacji imprez   w amfiteatrze. Warto podkreślić, że Zespół Folklorystyczny Kalina z Kobylanki      w ostatnim czasie jest laureatem wielu prestiżowych festiwali muzyki ludowej.
Gmina Biblioteka Publiczna przy współpracy z gminą cały czas wzbogaca swój księgozbiór      o najnowsze wydania i poszerza grono czytelników.
Wybudowano kompleks boisk Orlik 2012 w Reptowie.
Wybudowano boisko wielofunkcyjne ze sztuczna nawierzchnią w Kobylance,
 Wprowadzono systemowe zasady dofinansowania klubów sportowych   w zakresie rozwoju sportowego dzieci i młodzieży z terenu gminy Kobylanka.
Przebudowano i zmodernizowano świetlicę wiejską w Reptowie.
Zmodernizowano i wyremontowano świetlicę wiejską w Rekowie.
Systematycznie stwarzane są warunki do lepszego rozwoju i funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych.

Na inwestycje związane z infrastrukturą sportową wydano 1 800 000 zł w tym ponad 900 000 zł pozyskano ze środków zewnętrznych. W świetlicach wiejskich przeprowadzono modernizacje i remonty o wartości ponad 1 400 000 zł.

BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zakupiono nowe samochody strażackie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie                 i Niedźwiedziu oraz dokonano karosacji samochodów strażackich dla OSP w Bielkowie           i Reptowie.
Systematycznie doposaża się OSP z terenu gminy Kobylanka w środki ochrony osobistej          i najnowszy sprzęt gaśniczy oraz  do ratownictwa drogowego i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na terenie gminy prowadzi się nieodpłatnie usuwanie gniazd os i szerszeni.
Powołano sekcję ratownictwa wodnego i zakupiono łódź ratowniczą z pełnym wyposażeniem. Czterech członków sekcji przeszło kurs płetwonurków i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, które w przyszłości pozwolą na prowadzenie samodzielnych akcji ratunkowych.
Powołano Miedwiańskie Centrum Wodne, którego celem jest zabezpieczenie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów korzystających z akwenu jeziora Miedwie.
Wyremontowano i oddano do użytku wspólny posterunek policji i straży gminnej                    w Morzyczynie.
Zatrudniono drugiego strażnika gminnego i zakupiono samochód dla Straży Gminnej.
W porozumieniu z Komenda Powiatową Policji w Stargardzie zorganizowano dodatkowe służby i patrole policji w sezonie letnim nad Miedwiem.

Na wszystkie działania dotyczące podniesienia poziomu bezpieczeństwa wydatkowano             z budżetu w minionej kadencji ponad 1.100.000 zł

BEZROBOCIE


Gminne Centrum Informacji na stałe współpracuje z firmami i przedsiębiorcami       z terenu gminy oraz Szczecina i Stargardu Szczecińskiego. Posiada pełną informację o wolnych miejscach pracy i świadczy niezbędną pomoc dla mieszkańców w pozyskiwaniu pracy. Każdy, kto chce znaleźć zatrudnienie znajdzie propozycje pracy w  GCI. Obecnie bezrobocie             w gminie wynosi 6,2 %. Najniższy wskaźnik miał miejsce w 2008 roku i wynosił 4,2 %.
Gminne Centrum Informacji prowadzi również pośrednictwo związane  z prywatnym rynkiem obrotu ziemią na terenie gminy Kobylanka.
Dbając o rynek pracy stwarzamy warunki dla przedsiębiorców, aby na terenach inwestycyjnych powstawały nowe firmy, które dają nowe miejsca pracy.

       W ostatnim czasie swoją działalność rozpoczął Servis MAN i sortownia kawy, wydano już decyzję o warunkach zabudowy na postawienie kolejnych trzech hal. Docelowo  w tym obszarze znajdzie zatrudnienie kolejnych 200 osób.

OCHRONA ŚRODOWISKA


Konsekwentnie wdrażane są przez Urząd Gminy przepisy Regulaminu Utrzymania Czystości    i Porządku na terenie Gminy Kobylanka.
Poprzez działania podejmowane przy współpracy mieszkańców, urzędników  i straży gminnej zmniejszyła się liczba dzikich wysypisk śmieci, a nowe likwidowane są w zarodku, często z konsekwencjami dla ich sprawców.

Zastanawiając się nad mijającą kadencją możemy pochwalić się jeszcze innymi sukcesami. Gmina w prestiżowym rankingu samorządów organizowanym przez redakcję „Rzeczpospolitej” zajęła pierwsze miejsce w Polsce w kategorii „Gmin Wiejskich” w roku 2007 i 2008, a w roku 2009 drugie miejsce. Kapituła rankingu pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, oceniała gminy za politykę finansową oraz sposób, w jaki są zarządzane. Szef kapituły zapewniał przed wręczeniem nagród laureatom, że ranking jest „maksymalnie zobiektywizowany”.
Kolejnym osiągnięciem jest certyfikat „Gmina Fair Play”  oraz po raz pierwszy tytuł ZŁOTA  LOKALIZACJA  BIZNESU. Nasza gmina, również została uhonorowana wyróżnieniem honorowym konkursu w kategorii „Gmin Wiejskich AGRO” Konkurs jest organizowany przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą. Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywnych w przyciąganiu nowych inwestorów. Zatem wyróżnienie to potwierdza, że robimy wiele w kierunku szybkiego tempa rozwoju gminy.
Należałoby w tym miejscu wspomnieć jeszcze o tytule „Europejska Gmina – Europejskie Miasto”. Jeżeli potraktujemy certyfikaty, rankingi, wyróżnienia jako niezależną, zewnętrzną ocenę funkcjonowania gminy, to jest ona zadowalająca.
Sukces cieszy, motywuje do dalszej pracy i w chwilach refleksji uświadamia, ile jeszcze mamy wspólnie do zrobienia na rzecz naszej Małej Ojczyzny.
Korzystając z okazji chciałbym podziękować Radnym, Pracownikom Urzędu Gminy, Kierownikom Jednostek Organizacyjnych, Sołtysom, Radom Sołeckim, Ochotniczej Straży Pożarnej, Kołom Gospodyń Wiejskich, Klubom Sportowym             i pozostałym stowarzyszeniom działającym na terenie gminy oraz Mieszkańcom za okazaną pomoc, inicjatywę i duże zaangażowanie w rozwiązywaniu bieżących            i strategicznych spraw naszej gminy. Bez tego realizacja celów dotyczących jej rozwoju byłaby o wiele trudniejsza. Nic bowiem lepiej nie motywuje do działania          jak dobra atmosfera współpracy.
Szanowni Państwo, poprzez rozmowy z radnymi, sołtysami, przedstawicielami organizacji pozarządowych jak również dzięki zebraniom wiejskim oraz rozmowom i spotkaniom z mieszkańcami gminy, zostały zidentyfikowane potrzeby i oczekiwania mieszkańców dotyczące poprawy i podniesienia standardów codziennego życia mieszkańców gminy. Wszystkie te oczekiwania zostały przeniesione do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy i skosztorysowane.
Żeby zaspokoić wszystkie oczekiwania, potrzebne było na początku kadencji 119 000 000 mln zł. Biorąc pod uwagę, że nadwyżka budżetowa w tych latach kształtowała się średnio na poziomie 1 500 000 zł rocznie, to na zaspokojenie obecnych potrzeb musielibyśmy czekać blisko 100 lat.
 Dlatego wszystkie działania inwestycyjne skierowane zostały na te inwestycje, które można było dofinansować ze środków zewnętrznych. Niestety pierwsze konkursy w ramach RPO WZ ogłoszone zostały dopiero w 2009 i tak na prawdę dopiero dzisiaj jesteśmy w trakcie ich realizacji. Dlatego tez na początku kadencji realizowaliśmy te zadania, które nie były przewidziane w  finansowaniu środkami unijnymi. Robiliśmy to poprzez sprzedaż wierzytelności, które w tamtym czasie nie wchodziła w składnik zadłużenia. Szczególny nacisk położyliśmy na inwestycje komunalne, które nie miały możliwości dotacji unijnych. od przyszłego roku w widoczny sposób przyniosą wzrost dochodu do budżetu w postaci większych wpływów z podatków i usług.
Z finansami gminy jest podobnie jak z budżetem domowym. Wydajemy tyle, na ile nas stać, bierzemy kredyty i pożyczki w takiej wysokości, w jakiej jesteśmy w stanie je spłacić. Dlatego warto w tym miejscu powiedzieć, że wszystkie decyzje finansowe podejmowane były w pełni świadomie i nie było, i nie ma w nich żadnego przypadku. Ze względu na przepływy finansowe, w jednym roku przekraczamy wskaźniki ustawowe, aby w następnym ponownie być w normie.
Niekorzystnym elementem w planowaniu finansowym są ciągłe zmiany w ustawie o finansach publicznych i interpretacji przepisów finansowych. Decyzja finansowa podejmowana dwa lata temu jest dziś inaczej przeliczana po zmianie interpretacji prawa finansów publicznych. Również światowy kryzys ekonomiczny i spowolnienie gospodarcze nie ominęły naszej gminy.
Dodatkowym utrudnieniem była również zmiana ewidencji gruntów w Starostwie powiatowym, która w znaczący sposób obniżyła wpływy do budżetu jak również w tym roku niedoszacowanie przez Ministerstwo Finansów wpływów z Podatku PIT i CIT. Jednak najważniejsze jest to, że cały czas, pomimo różnej wielkości wskaźników, mamy twarde podstawy do realizacji kolejnych inwestycji i spokojnego utrzymania płynności finansowej gminy.
Na podstawie danych finansowych pochodzących ze sprawozdań z wykonania budżetu za poszczególne lata wydatki inwestycyjne przedstawiają się następująco:
rok 2007 – 8 120 000 zł,  rok 2008 – 3 030 000 zł,  rok 2009 – 5 360 000 zł, rok 2010 (czerwiec) – 1 700 000 zł = 18 210 000 zł – (6 000 000 zł promenada) jednak do tego warto przypomnieć, że poprzez wierzytelności powstał dodatkowo majątek inwestycyjny o wartości około 4 400 000 zł, co daje majątek inwestycyjny o łącznej wartości 22 610 000 zł. + inwestycje zrealizowane wspólnie z ZDW i starostwem powiatowym w sumie 25 150 000 zł.
Obecnie realizujemy inwestycje o łącznej wartości około 9 953 000 zł, w tym dofinansowane środkami zewnętrznymi na poziomie blisko 6 526 000 zł. W trakcie rozpatrzenia są  wnioski do różnych programów unijnych na kwotę 18 257 000 zł z dofinansowaniem na poziomie 8 403 000 zł. Są to podstawowe wyzwania z którymi trzeba się zmierzyć w nowej kadencji i pracować tak aby każda dofinansowana inwestycja została zrealizowana.
Na zakończenie statystyka zadłużenia wg uchwał Regionalnej Izby Obrachunkowe zgodnie z art. 170 ust. 2 ustawy o finansach publicznych:
31.12.2006 – 9.621.633 zł – 62,30% (zakończenie poprzedniej kadencji)
31.12.2007 – 7.870.802 zł – 41,60% (5.310.739 zł Promenada)
31.12.2008 – 5.773.687 zł – 36,64% (3.585.000 zł Promenada) /    600.000 zł
31.12.2009 – 8.742.945 zł – 60,99% (3.298.000 zł Promenada) / 4.600.000 zł
30.06.2010 – 9 900 000 zł - 48,00 % (3.151.249 zł Promenada) / 5.200.000 zł
Jednak najważniejsze jest to, że cały czas, pomimo różnej wielkości wskaźników, mamy podstawy do realizacji rozpoczętych inwestycji, które po realizacji przepływów finansowych powinny w zdecydowany sposób wpłynąć na polepszenie wskaźników. Dodatkowo nie przewidujemy już żadnych niespodzianek  z dochodami własnymi i tak jak zakładaliśmy poprzez certyfikat Fair Play i nowych inwestorów mamy nowych dużych płatników podatku co również przyczyni się do wzrostu dochodów.
Ad. 6
Informacja o bieżącej działalności Przewodniczącej Rady Gminy.
Przewodnicząca Rady Gminy p. Irena Rybarczyk poinformowała o następujących  sprawach:
1. Między sesjami odbyły się prace nad przygotowaniem materiałów do sesji.
2. Została przygotowane sprawozdanie z pracy Rady Gminy w kadencji 2006-2010, które zostało przekazane w materiałach do sesji.
Ad. 7
Interpelacje i zapytania.
Radna Maria Szyndlarewicz –
1) poprosiła o pisemną odpowiedź na złożoną interpelację na ostatniej sesji.
2) wcześniej była przedstawiona informacja, że przygotowywany jest audyt stanu finansów gminy.
 Stąd moje pytanie po co jest przygotowywany i jaki to jest koszt ?
3) czy informacja o sytuacji finansowej została  Radzie przedstawiona?
Radny Zbigniew Drohomirecki –droga Niedźwiedź –Motaniec czy została już zapłacona, czy została odebrana?
Radna Ewa Bejster – jak się przedstawia sprawa słupów na ul. Sosnowej w Morzyczynie.
Ad. 8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Kobylanka na 2010 rok /projekt  nr 351/10.
Skarbnik Gminy  p. Daniel Urbańczyk  omówił powyższy projekt uchwały wraz z autopoprawką   /zał. Nr 7/.
Powyższy projekt uchwały bez autopoprawki Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Rada Gminy w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/337/10   /głosowanie imienne zał. Nr 8/ w sprawie zmiany budżetu Gminy Kobylanka na 2010 rok /zał. Nr 9/.
Ad. 9
Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości   /projekt nr  352/10.
Skarbnik Gminy  p. Daniel Urbańczyk  omówił powyższy projekt uchwały    /zał. Nr 10/.
Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów zgłosiła wniosek  o następującej treści: aby w 2011 r. stawka podatku od nieruchomości od budynków lub ich części: pozostałych, w ty, zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje  pożytku publicznego, z zastrzeżeniem ust. 2 wynosiła 6,80 zł od  1 m² pow. użytkowej, a nie jak projekt przedstawiał 6,90 zł od 1 m² pow. użytkowej.
Pozostałą część powyższego projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Radny Krzysztof Kleinowski – jaka to jest strata dla budżetu?
Skarbnik Gminy Daniel Urbańczyk – strata roczna to będzie 7 040 zł.
Przewodnicząca Rady Gminy poddała pod głosowanie wniosek KRGiF, aby w § 1 , ust. 2 pkt. e, aby stawka z 6,90 zł została zmieniona na 6,80 zł od 1 m² pow. użytkowej. .
Za przyjęciem wniosku – 12 radnych, przeciw -0, wstrzymał się – 2. W głosowaniu brało udział 14 radnych. Wniosek został przyjęty.
Rada Gminy w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/338/10   /głosowanie imienne zał. Nr 11/ w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości                 /zał. Nr 12/.
Ad. 10
Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych /projekt nr   353/10.
Skarbnik Gminy  p. Daniel Urbańczyk  omówił powyższy projekt uchwały    /zał. Nr 13/.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Salę obrad opuścił radny Janusz Kowaliński. Ilość radnych biorących udział w posiedzeniu – 13.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/339/10   /głosowanie imienne zał. Nr 14/ w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych   /zał. Nr 15/.
Ad. 11
Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym Gminy Kobylanka oraz jej jednostek podległych /projekt nr  354/10.
Skarbnik Gminy  p. Daniel Urbańczyk  omówił powyższy projekt uchwały    /zał. Nr 16/.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/340/10   /głosowanie imienne zał. Nr 17/ w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym Gminy Kobylanka oraz jej jednostek podległych /zał. Nr 18/.
Ad. 12
Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia umowy najmu na pomieszczenia w budynku  Ośrodka Zdrowia /projekt nr  355/10.
Wójt Gminy  p. Andrzej Kaszubski  omówił powyższy projekt uchwały    /zał. Nr 19/.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/341/10   /głosowanie imienne zał. Nr 20/ w sprawie zawarcia umowy najmu na pomieszczenia w budynku Ośrodka Zdrowia /zał. Nr 21/.
Ad. 13
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu Niedźwiedź gmina Kobylanka /projekt   nr  356/10.
Wójt Gminy  p. Andrzej Kaszubski  omówił powyższy projekt uchwały  /zał. Nr 22/.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/342/10   /głosowanie imienne zał. Nr 23/ w sprawie zawarcia umowy najmu na pomieszczenia w budynku Ośrodka Zdrowia /zał. Nr 24/.
Została ogłoszona przerwa 10 min.
Ad. 14
Podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi gminnej odcinka  dawnej Drogi Krajowej nr 10 na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 120  w miejscowości Kobylanka do granic Gminy Stargard Szczeciński  /projekt nr  357/10.
Wójt Gminy  p. Andrzej Kaszubski  omówił powyższy projekt uchwały  /zał. Nr 25/.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/343/10   /głosowanie imienne zał. Nr 26/ w sprawie pozbawienia kategorii drogi gminnej odcinka  dawnej Drogi Krajowej nr 10 na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 120  w miejscowości Kobylanka do granic Gminy Stargard Szczeciński /zał. Nr 27/.
Ad. 15
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXXI/204/09 Rady Gminy Kobylanka z dnia 19. lutego 2009 r. w sprawie określenia, w drodze regulaminu niektórych składników wynagradzania nauczycieli oraz wysokości i warunków przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach na terenie Gminy Kobylanka /projekt   nr  358/10.
Wójt Gminy  p. Andrzej Kaszubski  omówił powyższy projekt uchwały /zał. nr 28/. Poinformował, że projekt uchwały został przedyskutowany przez wszystkich dyrektorów szkół. Ponieważ dyrektorzy szkól nie byli jednomyślni w kwestii, czy wystarczy im funduszy w budżetach  szkół na pokrycie podwyżek, zapadła decyzja, że uchwała obowiązywać będzie              od 1 stycznia 2011 r.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Powyższy projekt uchwały Komisja ds. Społecznych opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawił Wiceprzewodniczący Waldemar Michalski.
Wójt Gminy p. Andrzej Kaszubski zgłosił wniosek aby uchwała obowiązywała od 1 stycznia 2011 r.
Przewodnicząca Rady Gminy p. Irena Rybarczyk poddała pod głosowanie powyższy wniosek.
Wniosek został przyjęty w następujący sposób: za-11, przeciw-1, wstrzymał się – 1. Wniosek został przyjęty.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/344/10   /głosowanie imienne zał. Nr 29/ w sprawie zmiany uchwały nr XXXI/204/09 Rady Gminy Kobylanka z dnia 19. lutego 2009 r. w sprawie określenia, w drodze regulaminu niektórych składników wynagradzania nauczycieli oraz wysokości i warunków przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach na terenie Gminy Kobylanka /zał. Nr 30/.
Ad. 16
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy  z organizacjami pozarządowymi /projekt nr  359/10.
Wójt Gminy  p. Andrzej Kaszubski  omówił powyższy projekt uchwały /zał. nr 31/. Poinformował, że projekt uchwały został poddany do konsultacji, gdzie został pozytywnie opiniowany.
Powyższy projektu uchwały  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.
Powyższy projekt uchwały Komisja ds. Społecznych opiniuje jednogłośnie pozytywnie. Opinię przedstawił Wiceprzewodniczący Waldemar Michalski.
W projekcie uchwały w § 10 należy skreślić zapis „nie wniesiono zastrzeżeń”.
Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę  Nr  L/345/10   /głosowanie imienne zał. Nr 32/ w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy  z organizacjami pozarządowymi /zał. Nr 33/.
Ad. 17
Analiza oświadczeń majątkowych.
Przewodnicząca Rady Gminy p. Irena Rybarczyk poinformowała, że do końca października powinna być dokonana analiza oświadczeń majątkowych. Przewodnicząca Rady Gminy  przekazała dla każdego radnego indywidualnie dokonaną analizę przez Urząd Skarbowy. Analizy, które wpłynęły do Biura Rady stanowią zał. Nr 34.
Ad. 18
Sprawozdania z działalności  Rady Gminy – kadencja 2006-2010:
a)  sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Kobylanka
Przewodnicząca Rady Gminy p. Irena Rybarczyk poinformowała, że sprawozdanie z działalności Rady zostało przekazane wszystkim radnym w materiałach do sesji /zał. nr 35/.
b)  sprawozdanie Wiceprzewodniczącej Rady Gminy
Wiceprzewodnicząca Rady Gminy p. Maria Szyndlarewicz przedstawiła swoje sprawozdanie       z pracy  /zał. nr 36/.
b)  sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Ireneusz Siwiec  przedstawił sprawozdanie z działalności komisji /zał. nr 37/.
c) sprawozdanie  Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów
Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów p. Anna Liśkiewicz przedstawiła sprawozdanie z działalności komisji /zał. nr 38/.
d) sprawozdanie Komisji ds. Społecznych.
Wiceprzewodniczący Komisji ds. Społecznych p. Waldemar Michalski przedstawił sprawozdanie z działalności komisji /zał. nr 39/.
Ad. 19
Odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania.
Odpowiedzi udzielił  wójt gminy p. Andrzej Kaszubski:
Radna Maria Szyndlarewicz –
1) Wójt Gminy przekazał pisemną odpowiedź na interpelację złożoną na ostatniej sesji przez p. M. Szyndlarewicz
2) Niezależna, zewnętrzna  informacja na temat sytuacji finansowej gminy potrzebna jest do rozmów         z bankami
Koszt wykonania takiego audytu  jest to koszt  2 000 zł
3) informację o sytuacji finansowej gminy na koniec kadencji przedstawiona została w sprawozdaniu wójta
Radny Zbigniew Drohomirecki –droga Niedźwiedź –Motaniec czy została już zapłacona, czy została odebrana?
Zapłacono 1 057 000 zł do zapłaty pozostało 200 000 zł. Inwestycja jest niezakończona i nierozliczona.
Radna Ewa Bejster – jak się przedstawia sprawa słupów na ul. Sosnowej w Morzyczynie.
Już jest pozwolenie  na budowę oraz stosowne dokumenty. Jest zapewnienie z Zakładu Energetycznego, że inwestycja będzie zrobiona.
Ad. 20
Wolne wnioski i informacje.
Przewodnicząca Rady Gminy p. Irena Rybarczyk i wójt gminy p. Andrzej Kaszubski złożyli podziękowania za współpracę w czasie kadencji 2006 – 2010.
Ad. 21
Zamknięcie obrad.
Wobec zrealizowania porządku obrad przewodnicząca Rady Gminy o godz. 14.40 zamknęła obrady ostatniej w kadencji tj. L Sesji Rady Gminy.
Protokołowała:
Joanna Baszak                                                                        
                                                                                                                                                   

       Przewodnicząca Rady  Gminy
                                                Irena Rybarczyk


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Irena Rybarczyk

Data wytworzenia:
10 gru 2010

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
10 gru 2010, godz. 08:18

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
10 gru 2010, godz. 08:20