Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

ZARZĄDZENIE NR 107/2014 w sprawie ustalenia procedur windykacji należności z tytułu podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Gminy Kobylanka


ZARZĄDZENIE NR 107/2014

WÓJTA GMINY KOBYLANKA

z dnia 22 grudnia 2014 roku

w sprawie ustalenia procedur windykacji należności z tytułu podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Gminy Kobylanka

Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594 z póżn.zm.) oraz art.69 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz.U. z 2013 r. poz.594 z późn.zm.) zarządzam

§1

Ustalić procedury windykacji należności podatkowych, do których stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.

§2

Wykonanie zarządzenia powierzam Skarbnikowi Gminy Kobylanka.

§3

Traci moc zarządzenie nr 29/2009 Wójta Gminy Kobylanka z dnia 23.03.2009 r. w sprawie ustalenia procedur windykacji należności z tytułu podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Gminy Kobylanka oraz Zarządzenie nr 47/2013 Wójta Gminy Kobylanka z dnia 31 maja 2013 r. w sprawie zmiany załącznika nr 1 do Zarządzenia nr 29/2009 Wójta Gminy Kobylanka z dnia 23.03.2009 roku w sprawie ustalenia procedur windykacji należności podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Gminy Kobylanka.

§4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik nr 1 do Zarządzenia

Wójta Gminy Kobylanka nr 107/2014

z dnia 22 grudnia 2014 r.

Procedura windykacji należności z tytułu podatków i opłat lokalnych dotycząca stanowiska windykacji w Urzędzie Gminy Kobylanka.

Cel zastosowania procedury:

Wprowadzenie procedury ma na celu ustalenie prawidłowego i terminowego windykowania należności z tytułu podatków i opłat lokalnych.

Tryb postępowania:

  1. Pracownik zatrudniony na stanowisku ds. windykacji obowiązany jest do kontroli terminowości wpłat z tytułu podatków i opłat lokalnych.

  1. W przypadku, gdy należność podatkowa nie została zapłacona w terminie, pracownik ds. windykacji sporządza upomnienie zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.

  1. Upomnienie sporządza się niezwłocznie czyli w terminie nie dłuższym niż po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym łączna wysokość należności pieniężnych wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie należności pieniężnej przekroczy dziesięciokrotność kosztów upomnienia albo gdy okres do upływu terminu przedawnienia należności pieniężnej jest krótszy niż 6 miesięcy.

  1. Upomnienie sporządza się w dwóch egzemplarzach: jeden egzemplarz otrzymuje zobowiązany, drugi pozostaje w aktach.

  1. Upomnienia doręcza się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa dotyczącymi doręczeń.

  1. Upomnienie doręcza się za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru lub osobiście za pokwitowaniem. W przypadku zaginięcia upomnienia lub braku dowodu doręczenia zobowiązanemu upomnienia-upomnienie wysyła się ponownie.

  1. Potwierdzenie odbioru upomnienia należy dołączyć do upomnienia znajdującego się w aktach.

  1. W przypadku braku wpłaty należności w terminie określonym w upomnieniu pracownik prowadzący windykację sporządza tytuł wykonawczy.

  1. Tytuł wykonawczy należy wystawić niezwłocznie czyli w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia doręczenia upomnienia, gdy łączna wysokość należności pieniężnych wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie należności pieniężnej przekroczy dziesięciokrotność kosztów upomnienia albo gdy okres do upływu terminu przedawnienia należności pieniężnej jest krótszy niż 6 miesięcy.

  1. W przypadku, gdy podatnik wystąpi z wnioskiem o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty bądź umorzenie zaległości podatkowych należy wstrzymać czynności windykacyjne do dnia doręczenia podatnikowi decyzji w przedmiotowej sprawie, chyba że Wójt Gminy postanowi inaczej.

  1. W sytuacji, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie wykonane, a w szczególności, gdy zobowiązany trwale nie uiszcza wymaganych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym dokonuje się zabezpieczenia na majątku dłużnika przez wpis hipoteczny.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mirosław Przysiwek

Data wytworzenia:
16 sty 2015

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
16 sty 2015, godz. 07:52

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
16 sty 2015, godz. 07:52